5-18 ay uyku eğitimi ile daha uzun uyku süresi ve dinlenmiş ebeveynler

5-18 Ay Uyku Eğitimi

Bebekler için en önemli unsurlardan birisi uykudur. Uyku bir bebek için en az beslenme kadar önemli bir konudur. Bu süreçte bebeklerin beslenmeleri, eğitimleri kadar uyku düzenlerine de dikkat edilmesi gerekir. Bebeğin beyin gelişiminin %80’i 0 ile 3 yaş arasında tamamlanır. O yüzden bu süreç, bir bebek için çok önemlidir. Bebeğin beyin gelişiminin doğru biçimde tamamlanabilmesi için bu süreçte beslenmesi ve uyku düzenine çok dikkat edilmesi gerekir. 5-18 ay uyku eğitimi ilk yaşını almış bebeklerin uyku düzenini temsil eder ve bu süreç her bebek için çok önemlidir. Her ailenin bu süreçte bir uzmandan destek alarak bebeği için her zaman en iyisini düşünmesi gerekir. Bu sayede bebeğiniz için sağlıklı bir uygu düzeni oluşturabilirsiniz.

Bebeklerde Uyku Düzeni Ne Zaman Başlar?

Bebeklerin gelişimi ile ilgili dikkat edilmesi gereken birçok önemli süreç vardır. Bu süreçlerden birisi 5-18 ay uyku eğitimi dönemidir.

Bebeklerin gelişimi ile ilgili merak edilen konulardan birisi bebeklerde uyku düzeninin ne zaman başladığı ile ilgilidir. Bu her bebekte farklı zaman aralıklarında gelişebilen bir süreçtir. Yenidoğan bebekler günde 12 ile 16 saat arasında uyur.

2 ile 3 aylık dönemde ise bebekler 3-4 saat aralıksız olarak uyur.

4 aylıktan itibaren bebeklerin gece ve gündüz uykuları daha karmaşık hal alır.

6 aylıktan itibaren bebekler günlük olarak 5 ile 6 saat uyurlar ve bazen uyanırlar. Günde yaklaşık olarak 11 ile 14 saat uyurlar ve geceleri rüya öğünü beslenmesiyle uykularına devam ederler.

10 aylık bebeklerin büyük çoğunluğu günlük olarak 10 ile 13 saat arası uyur. 12 aylık dönemde de uyku saati bu şekilde gelişir. 18 aylık bebeklerde ise gündüz uykusu tek bir sefer görülür ve zamanla iyice azalır. Bu dönemden itibaren anne ve babalar için süreç çok daha kolay bir hale gelir.

5-18 Ay Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Bu dönemde uyku eğitimi verilmesi çok önemli bir konudur. Özellikle bebeğin beslenme ihtiyacını da göz önünde bulundurarak bebeğin duygularına yönelik bir uyku eğitimi verilmesi için uygun bir dönem olacaktır. 5-18 ay uyku eğitimi verilmesi için öncelikle bebeklerin duygularını, duygusal zindeliğini anlamamız gerekir. Bebeğin uykuya direnmesinin, gece uyanmaların artmasının, gündüz uykularının yapılmamasının mutlaka bir nedeni olmalıdır. Bizim verdiğimiz 5-18 ay uyku eğitimi bebeğinizin uykularının düzensizliğinin altında yatan kök nedeni bulmak ve siz ebeveynleri doğru şekilde yönlendirerek bebeğe uyku alışkınlığı kazandırmaktır.

 

Güvenli Uyku Ne Demektir?

Güvenli uyku yeni doğan bebeklerde oldukça önemli bir etkendir. Güvenli uyku alanı oluşturulması için bebeğin yattığı alanda orta kalınlıkta şilteli bir yatak tercih edilmelidir. Bebek sırt üstü olacak biçimde uyutulmalı ve yatakta fazladan yastık, süs eşyası yorgan ve oyuncak olmamalıdır. Alerjik duruma karşı bebekler için oda koşullarına dikkat etmeliyiz. Bebeğinizin yattığı odanın gün ışığı alması ve de sürekli havalandırılması gerekir. Bebek sizinle aynı odada yatsa bile muhakkak bebek ilk doğduğu andan itibaren ayrı bir yatakta yatmaya alıştırılmalıdır. Bu süreçler 5-18 ay uyku eğitimi sayesinde siz de ihtiyaç duyduğunuz yardımı alabilirsiniz.

Bebeklerde Uykunun Önemi Nedir?

Bir bebeğin yeterli beslenme ile birlikte gelişebilmesi için yeterli uykuya da ihtiyacı vardır. Bebeğin tüm fonksiyonlarını eksiksiz olarak gelişebilmesi için güvenli bir alanda, yaş aralığına uygun olacak zaman aralığında uyutulması gerekir. Bu bir bebek için çok önemli süreçlerden birisidir. 5-18 ay uyku eğitimi ile bebeğiniz için uykuyu çok daha kaliteli bir hale getirme şansınız olacaktır. Bebeğinizin uyku düzeniyle birlikte siz ebeveynler olarak sağlıklı bir düzene kavuşarak hem kendinize daha fazla zaman ayırıp mutlu bir ebeveynlik sürdürebilirsiniz.

Uyku Öncesi Rutini Nedir?

Sağlıklı ve kaliteli bir uyku ile bebeğinizin çok daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi ise uyku öncesi rutinidir. Bu yöntemde bebeğe uyku öncesi banyo yaptırmak, ninni söylemek, sessiz bir ortam sağlamak, bir süre yanında kalmak rutin hale gelebilir. 5-18 ay uyku eğitimi için bu rutinler mutlaka oluşturulmalıdır. 5-18 ay uyku eğitimi için uyku rutinine en yardımcı faktör de bebeğinizin uyku sinyalleridir.

 

Diğer Uyku Eğitim Paketleri

0-4 Ay Uyku Eğitimi

19-36 Ay Uyku eğitimi

3-4 Yaş Uyku eğitimi

1 Saat Eğitim ve Kişiye Özel Program

Hediye Uyku Eğitimi